تبلیغات
rainygirl - زندگینامه به همراه بیوگرافی ارنستو چه گوارا دلاسرنا
یکشنبه 8 شهریور 1388

زندگینامه به همراه بیوگرافی ارنستو چه گوارا دلاسرنا

   نوشته شده توسط: sara    

زندگینامه به همراه بیوگرافی ارنستو چه گوارا دلاسرنا

 

زندگینامه به همراه بیوگرافی ارنستو چه گوارا دلاسرنا با توضیحات کامل

خیلی وقت بود دلم می خواست شما رو با یکی از بزرگترین انسان های تاریخ و با اراده ترین مبارز جهان یعنی دکتر چه گوارا اشنا کنم "ارنستو چگوارا دلاسرنا"نام كامل اوست و لقب «چه» را كوبایی‌ها به او داده‌اند، لقبی كه در این كشور برای خطاب قرار دادن كسی با احترام به كار برده می‌شود. «چه» مبارزی است كه آوازهء او تنها به آمریكای لاتین محدود نمی‌شود....

 

 

 مجلهء تایم چه‌گوارا را جزو یكی از صد چهرهء تاثیر گذار در قرن بیستم انتخاب كرده است. در استكهلم بیش از سیصد عنوان كتاب دربارهء او منتشر شده است. كافه‌ای در مالزی وجود دارد كه روی تمام فنجان‌های قهوه‌اش عكس او چاپ شده است و پاتوق طرفداران «چه» است.تفریح جوانان میلانی، فروش تی‌شرت‌های «چه» كنار خیابان‌هاست. دولت برزیل نام چند سینمای این كشور را «ارنستو چه‌گوارا» گذاشته است. كلاه مدل «چه‌گوارا» پر فروش‌ترین نوع كلاه در تابستان‌های تركیه است. مارك «چه‌گوارا» معروف‌ترین مارك سیگار در سودان معرفی شده است و باز هم طبق آمار مجلهء تایم حدود 76 درصد جوانان دنیا «چه» را می‌شناسند و برای او احترام قائلند. مردم بولیوی به خود می‌بالند چون «چه» به خاطر آنان و در آنجا كشته شده است هرازگاهی دعوای میان ملت‌ها هم بالا می‌گیرد. ایرلندی‌ها معتقدند چون پدر «چه» اهل این كشور بوده پس «چه» به آن‌ها تعلق دارد. آرژانتینی‌ها می‌گویند كه چون او ملیت این كشور را داشته و در همان جا تحصیل كرده پس یك آرژانتینی‌است. كوبایی‌ها اعتقاد دارند كه چون «چه» در سرزمین آن‌ها و به‌خاطر آن‌ها جنگیده در یك سخنرانی گفته كه افتخار می‌كند كوبایی باشد، پس او اهل كوبا است. چه‌گوارا را نمی‌توان متعلق به یك كشور دانست،چه آنكه نام و عكس چه‌گوارا امروزه در تمامی كشورهای دنیا به نماد اعتراض درمقابل استبداد و سرمایه داری نوین بدل شده است.«چه» متعلق به تمامی آزادی‌خواهان ضد امپریالیسم جهانست. ارنستو چه‌گوارا یكی از خیل عظیم  اسطوره‌های تاریخ است.

 اندیشه و عشق او به انسان فراتر از مرزهای جغرافیایی و نژادی است.بارزترین ویژگی‌او را می‌توان روحیهء مبارزه جویی و آشتی ناپذیری با ظلم و استبداد در هر قیافه و شكل دانست.او نه مرد سیاست بود و نه حسابگر و از دغل‌ها و نیرنگ‌های آن بیزار.   

زندگینامه :

 

«ارنستو چه‌گوارا» در 14 ژوئن 1928 در «روزاریو» دومین شهر مهم و بزرگ آرژانتین به دنیا آمد. در خانواده‌ای ممتاز از تبار اسپانیایی و ایرلندی كه گرایش‌های سیاسی چپ داشتند، بزرگ شد. «ارنستو» بزرگ‌ترین فرزند خانواده بود. در سال 1953 از دانشكدهء پزشكی فارغ التحصیل شد و سپس سفر به دیگر كشورهای آمریكایی را آغاز كرد، سفری كه نقطهء عطفی در زندگی او بود. در سال 1954 زمانی كه در «گواتمالا» بود با پشتیبانی از حكومت «جاكوب آربنز» كه منتخب مردم بود قدم به عرصهء مبارزات سیاسی گذاشت. آربنز در نتیجهء توطئه و در مداخلات تجاوز كارانهء سازمان سیا سرنگون شد و «چه» به مكزیك گریخت. اندكی بعد به فیدل كاسترو و دیگر انقلابیونی پیوست كه با جنبش 26 ژوییه در پی بر اندازی دیكتاتوری «فولژ نیسو باتیستا» در كوبا بودند.«گوارا» در دسامبر 1956 ازجمله مبارزانی بودكه به منظور آغاز مبارزه چریكی از عرشهء كشتی كوچك «گرانما» قدم به خاك كوبا گذاشتند. او كه در اصل پزشك گروه بود همچون یك فرماندهء ارتش شورشی ظاهر شد. درپی سقوط «باتیستا» در دسامبر 1956، چه‌گوارا یكی از رهبران حكومت تازهء كارگران و دهقانان شد و پست‌های دولتی متعددی چون ریاست بانك مركزی كوبا و وزارت صنایع به او واگذار شد. چه‌گوارا بارها به نمایندگی از كوبا درمجامع مختلف چون سازمان ملل متحد شركت كرد. او در مقام یكی از رهبران جنبش 26 ژوییه به برگزاری گردهمایی‌های گروه‌های سیاسی - كه سرانجام در 1965 به بنیان‌گذاری حزب كمونیست كوبا انجامید - یاری رساند.گوارا در اوایل 1965 از همهء مسوولیت‌ها و پست‌های دولتی كناره‌گیری كرد و به منظور كمك به پیشبرد مبارزه‌های ضدامپریالیستی و ضد سرمایه‌داری در دیگركشور‌ها، كوبا را ترك كرد وهمراه با داوطلبانی كه بعدها در «بولیوی» به او پیوستند، نخست به كنگو «زئیر» رفت و در جنبش ضد امپریالیستی آن كشور به رهبری  «پاتریس لومومبا» شركت جست. از نوامبر 1966 تااكتبر 1967 جنبش چریكی بولیوی را بر ضد دیكتاتوری نظامی آن كشور رهبری كرد. درهفتم اكتبر 1967 در عملیات رزمی ساختهء سازمان سیا به دست نظامیان بولیوی زخمی و دستگیر و روز بعد از آن تیرباران شد.   

امروزه پس از گذشت سی و هفت سال ازمرگش هنوز هم او یكی از چهره‌های محبوب اسطورهای به خصوص درمیان جوانان است. اسطورهء عصیان كه نامش پرچم هر مبارزه‌ای است. شخصی كه تصویرش بر پیراهن‌های سرخی نقش بسته كه جوانان معترض بر تن می‌كنند بی آنكه از اندیشه‌های انقلابی او خبر داشته و یا حتی جهان بینی او را پذیرفته باشند.   

«چه» می‌توانست همچون بسیاری از فارغ التحصیلان رشتهء پزشكی در گوشه‌ای از دنیا برای خود مطبی دایركند، اما روح عصیانگرش او را واداشت تا به یاری همنوعانش درمناطق استبداد زدهء آمریكای لاتین بشتابد. زمانی كه چه‌گوارای جوان و دوست همراهش «آلبرتو گرانادو» با موتورسیكلت از ردهء خارج توترون 500 مدل 1939، كه تنها به بهای چند پزوی ناچیز خریداری شده بود، قصد سفر به دور آمریكای لاتین را جهت درمان بیماران جزامی كرد آمریكای سرخ لاتین در زیر چكمه‌های سنگین امپریالیسم جان می‌داد، اما نه «چه» و نه «آلبرتو» هیچ كدام از این حقیقت تلخ آگاهی نداشتند.آن‌ها تنها می‌خواستند مناظر بكر قارهء پهناورشان را از نزدیك ببینند و به كمك بیماران جزامی بشتابند، سفری كه پایانش به گونه‌ای دیگر بود و باعث تولد انسان‌هایی شدكه اكنون نام آن‌ها را مترادف با انقلاب به كار می‌برند.   

" چه‌گوارا" مردی بود كه هرگز در بند مقام، رهبری و یا افتخارات نبود. او اعتقاد راسخ داشت كه مبارزهء چریكی انقلابی، شكل بنیادین اقدام برای كسب آزادی خلق‌های آمریكای لاتین است و این نتیجه‌گیری ناشی از اوضاع اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تقریبائ تمام كشورهای آمریكای لاتین بود. «چه» عمیقائ بر این باور بود كه رهبری سیاسی و نظامی مبارزه چریكی باید یگانه باشد و این كه مبارزه تنها می‌تواند توسط خود واحد چریكی رهبری شود، نه از طریق دفاتر راحت بوروكرات ها در شهرها.   

چه‌گوارا به معنای واقعی كلمه یك چریك مبارز اینترناسیونالیست بود. او می‌گوید: « هر قطرهء خون ریخته شده در سرزمینی كه در زیر پرچمش زاده نشده باشی، تجربه‌ای است كه به زندهء ماندگان منتقل می‌شود تا بعدا آن را در مبارزه برای رهایی كشورشان به كار برند. همچنان‌كه كه خلقی خود را آزاد می‌سازد، ‌قدمی بر می‌‌دارد در پیكار برای رهایی مردم خود ما.»   

«چه» معتقد بود كه هر انسانی برای رهایی از ظلم و استبداد باید بهایی برای‌آزادی‌اش پرداخت كند، او می‌گوید: «اسكلت آزادی ما قبلا شكل گرفته است، هنوز گوشت و لباس به این اسكلت نیامده است، ما بهای آزادی خود و حفاظت از آن را با خون و ایثار پرداخت می‌كنیم. ایثار و فداكاری ما آگاهانه است، سیرآزادی طولانی و در بعضی قسمت‌ها  ناشناخته است.»

هفتم اكتبر 1967 «چه» آخرین سطرهای وقایع روزانهء خود و گروه چریكی‌اش را نوشت. روز بعد در ساعت یك بعدازظهر در یك درهء كم عرض و تنگ، جایی كه برای درهم شكستن محاصره به انتظارشب نشسته بودند، نیروی عظیمی از دشمن برآن‌ها تاخت. گروه كوچك مردانی كه واحد چریكی را تشكیل می‌دادند تا گرگ و میش بامداد قهرمانانه جنگیدند.ازكسانی كه در نزدیك‌ترین مواضع به «چه» می‌جنگیدند كسی زنده نماند جزو دو نفر كه به همراه «چه» مجروح و دستگیر شدند.   

روز بعد از دستگیری «چه» با شنیدن صدای شلیك فهمید كه دو همرزم «پرویی» و «بولیوی‌اش» اعدام شده‌اند. نوبت به «چه» رسیده بود، مجری اعدامش دستخوش تردید شده بود.

 »چه» با استواری فریاد زد «شلیك كن نترس !» آنگاه با شلیك یك رگبار مسلسل از كمر به پایین حكم اجرا شد. جلادان دستور داشتند او را از سر و سینه هدف قرار ندهند تا مرگش به تعویق بیفتد. این تصمیم ظالمانه عذاب «چه» را طولانی می‌كند تا این‌كه گروهبانی كه او نیز مست بوده است گلوله‌ای به پهلوی او شلیك می‌كند و به زندگیش پایان می‌دهد. این شیوهء رفتار، درست نقطهء مقابل احترامی بود كه «چه» بدون استثنا نسبت به افسران و سربازان بسیاری نشان می‌دادكه به اسارت او درآمده بودند.   

برای «چه» ساعت‌های پایانی زندگی‌اش در چنگ دشمن فرومایه قطعا بسیار تلخ بوده است; اما هیچ كس بهتر از او آمادگی گذراندن چنان آزمونی را نداشت.   

هشتم اكتبر چه‌گوارا تیر باران شد.جسدش را به هلی‌كوپتر بستند تا به همه اعلام كنند كه چریك مبارز را دستگیر كرده‌اند پس از انتقال جسد «چه» به «هیگوئرا» روستایی درشمال بولیوی، تازه همه فهمیدند چه كسی كشته شده است. حكومت وقت از ترس، جسد «چه» را سوزاند و بقایای استخوانش را در مكان نامعلومی خاك كرد. سال‌ها بعد در پی فشار دولت كوبا و شخص فیدل كاسترو، دولت بولیوی استخوان‌ها را در تابوت گذاشت و به كوبا فرستاد تا «چه‌گوارا» در میان اشك و احترام دفن شود.


Leonor
دوشنبه 30 بهمن 1396 01:38 ب.ظ
Evеrything is very open witһ a realkly clear explanation of the
issues. It was truly informative. Your site is very useful.
Thanks fоr sharing!
Korona królów odcinek 6 online
یکشنبه 22 بهمن 1396 06:34 ب.ظ
Hello, i think that i noticed you visited my web site so i got here to go back the
choose?.I am trying to to find issues to enhance my website!I guess its adequate to use some
of your ideas!!
Free Nintendo
جمعه 24 آذر 1396 04:18 ب.ظ
برای دریافت جدیدترین اطلاعات شما باید یک وب سایت سریع را ببینید
و در وب من این وب سایت را به عنوان بهترین صفحه برای آخرین به روز رسانی پیدا کردم.
Heidi
جمعه 17 آذر 1396 10:03 ب.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this website.
It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appearance.
I must say you've done a fantastic job with this.
Additionally, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer.
Superb Blog!
Courtney
جمعه 17 آذر 1396 04:52 ق.ظ
Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views are good in support of new users.
Leandra
جمعه 17 آذر 1396 04:41 ق.ظ
Hello, always i used to check weblog posts here early in the morning, for
the reason that i like to find out more and more.
Miriam
جمعه 17 آذر 1396 04:40 ق.ظ
Saved as a favorite, I like your blog!
Dann
جمعه 17 آذر 1396 04:31 ق.ظ
Hi there Dear, are you actually visiting this web site daily, if
so then you will without doubt obtain good knowledge.
Manuela
جمعه 17 آذر 1396 04:29 ق.ظ
When some one searches for his vital thing, therefore
he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
Torri
جمعه 17 آذر 1396 04:28 ق.ظ
You should be a part of a contest for one of the best sites on the internet.
I most certainly will recommend this blog!
Joleen
جمعه 17 آذر 1396 02:58 ق.ظ
It's an amazing article in support of all the internet visitors; they will take advantage
from it I am sure.
Brigette
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:59 ب.ظ
Aw, this was an exceptionally good post. Spending some time and actual effort to create a great article… but what can I say…
I hesitate a lot and don't manage to get nearly
anything done.
Cheri
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:53 ب.ظ
It's wonderful that you are getting ideas from this paragraph as well as
from our discussion made at this place.
Jeannette
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:24 ب.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am encountering problems with your RSS.
I don't understand the reason why I can't subscribe to it.
Is there anybody having identical RSS problems?
Anyone that knows the answer will you kindly respond?
Thanks!!
Gennie
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:18 ب.ظ
hi!,I really like your writing so a lot! proportion we communicate more approximately your post on AOL?
I require an expert on this space to solve my problem.

Maybe that is you! Taking a look forward to peer you.
populra resmål 2017
یکشنبه 12 آذر 1396 09:19 ق.ظ
This is amazing! I have added it to my favorites.
medicare supplemental insurance plans
جمعه 3 آذر 1396 04:43 ب.ظ
وبسایت شگفت انگیزی که در اینجا وجود دارد اما من از اینکه در بلاگهای پیامهایی که موضوعات مشابهی را میشناسید، کنجکاو بودم
اینجا بحث کردی؟ من واقعا دوست دارم که بخشی از جامعه باشم که بتوانم از آن بازخورد بگیرم
سایر افراد آگاه که دارای منافع مشابه هستند.

اگر پیشنهادی دارید، حتما با من در میان بگذارید. کودوس!
real psychic
شنبه 15 مهر 1396 02:58 ب.ظ
از آنجا که مدیر این وب سایت در حال کار است، بدون شک
به زودی کیفیت آن بسیار مشهور خواهد بود
فهرست.
چهارشنبه 12 مهر 1396 10:35 ب.ظ
دوستانی که عاشق مردان مبارز و بزرگ و باشرفید چرا از سردار بزرگ و باشرف ایرانی زنده یاد بابک خرمدین بزرگ یاد نمی کنید که در راه استقلال وآزادی ایران از دست اعرب که اموال ایران غارت کردن ویا مردها رو کشتن و یا به بردگی و غلامی فرستادن و تا اونجایی که تونستن به زن هایه ایرانی تجاوز کردن و اون بابک خرمدین بزرگ قیام کرد و در نهایت خودش و زن بزرگ و باشرفش و تنها پسرش و تمام یارانش به دست همین اعراب مسلمان تیکه تیکه شده براستی چرا ما اینقدر بیگانه پرست شدیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
چهارشنبه 12 مهر 1396 10:26 ب.ظ
قابل توجه اقایان که فکر میکنن چه گوارا انسان بزرگی بود چه گوارا فقط کوبا رو بدبخت کرد مثل فیدل کاسترو / این دو نفر فقط کشورهاشون بدبخت کردن و از زیر استعمار امریکا دراوردن و بردن زیر استعمار روسیه بیشرف رذل و بهتره که بدونید استعمار امریکا خیلی با شرفتر از استعمار روسه بیشرفه
چهارشنبه 12 مهر 1396 10:17 ب.ظ
داداش منم یه کوردم / اما لطفا دکتر قاسملو و اوجلان ننداز با قاضی محمد آخوند
chaturbatefreetokenshack.com
دوشنبه 13 شهریور 1396 02:03 ق.ظ
Superb blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go for a paid
option? There are so many choices out there that I'm totally confused ..
Any tips? Bless you!
How do you get a growth spurt?
سه شنبه 7 شهریور 1396 01:58 ب.ظ
What's up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i
read this article i thought i could also create comment due to this sensible post.
How long do you grow during puberty?
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:06 ق.ظ
I'm extremely impressed with your writing abilities as smartly as with
the layout in your blog. Is that this a paid subject or did you customize
it yourself? Either way keep up the nice high quality writing, it's rare to see a nice weblog like this one nowadays..
http://foregoingdealer1.jimdo.com/
جمعه 13 مرداد 1396 10:09 ب.ظ
Someone necessarily lend a hand to make severely articles I'd state.
This is the first time I frequented your web page and to this point?

I surprised with the analysis you made to create this particular submit extraordinary.
Fantastic process!
free std testing clinics near me
یکشنبه 4 تیر 1396 09:23 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا واقعا کار درست با من پس از برخی از
زمان. جایی درون پاراگراف شما قادر به من مؤمن اما
فقط برای کوتاه در حالی که.

من با این حال مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما ممکن است
را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.
در این رویداد شما که می توانید انجام من را
قطعا بود در گم.
free std testing near me
جمعه 2 تیر 1396 05:48 ب.ظ
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آیا واقعا
حل و فصل درست با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه
در حالی که. من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در منطق و
یک خواهد را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.
در این رویداد شما که می توانید انجام من می بدون
شک بود تحت تاثیر قرار داد.
Penney
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 01:49 ق.ظ
I couldn't resist commenting. Very well written!
Winnie
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:36 ب.ظ
I've read some excellent stuff here. Certainly value bookmarking
for revisiting. I wonder how much effort you set to make one of these wonderful informative website.
Connor
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:27 ب.ظ
Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, amazing blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30